Oversigt over kandidater, partier, lister og valgforbund

Få et overblik over de kandidater, partier, lister, som stiller op til kommunalvalget, og de liste- og valgforbund, der er indgået.

Følgende partier og lister stiller op til kommunalvalget 2021. Tryk på det enkelte parti/den enkelte liste for at se, hvilke kandidater der stiller op for partiet/listen.

De partier/lister, hvor kandidaterne ikke er nummererede, har sideordnet opstilling. Det betyder, at de personlige stemmer er afgørende for, hvem der bliver valgt inden for partierne/listerne.

De partier/lister, hvor kandidaterne er nummererede, er partilister. Det betyder, at især rækkefølgen på stemmesedlen har betydning for, hvem der bliver valgt inden for partierne/listerne.

  • Torben Hansen
  • Leif Gade
  • Fatma Cetinkaya
  • Ellen Petersen
  • Stine Eiby
  • Henrik Leth
  • Iben Sønderup
  • Mikael Firlings Mouritsen
  • Steen Bundgaard
  • Anne Hjortshøj
  • Pia Moldt
  • Henning Jensen Nyhuus
  • Claus Ørsted
  • Karen Lagoni
  • Joan Hjersing Knudsen
  • Liselotte Frier Pedersen
  • Inge-Lise Christensen
  • Kristina Begtrup Pedersen
  • Joseph Aruleah
  • Jørgen Hansen
  • Anker Boje
  • Ivan Flarup Hansen
  • Klaus Jensen
  • Mikkel Maagaard
  • Ib Møller Pedersen
  • Lise-Lotte Leervad Larsen
  • Mogens Nyholm
  • Poul Rubach
  • Karin Blach
  • ...
  1. Charlotte Broman Mølbæk
  2. Rosa Lykke Yde
  3. Ann Søndergaard Pedersen
  4. Bent Olesen
  5. Flemming Sørensen
  6. Mikkel Weidanz
  7. Signe My Scharling Bernberg
  8. Annemarie Brynnum Andersen
  9. Rasmus Aabo Blichfeld
  10. Alice Mølbæk
  11. Carina Jakobsen
  12. Bjarne Mølbæk
  13. Jannie Zajkovska
  14. Morten Wilfing Blak Pedersen
  15. Peter Kejser
  16. Susanne Robak
  17. Tage Overgaard Poulsen
  18. John Lehmkuhl

Valgforbund

Følgende listeforbund og valgforbund er i overensstemmelse med den kommunale valglov anmeldt inden mandag den 9. oktober kl. 12:00:

VF1: D, I, K, O og V

D. Nye Borgerlige

I. Liberal Alliance

K. Kristendemokraterne

O. Dansk Folkeparti

V. Venstre

VF2: B, M, N, Æ og Ø

B. Radikale Venstre

M. Sociallisten

N. Nationalpartiet

Æ. Velfærdslisten

Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne

VF3: A, F og Å

A. Socialdemokratiet

F. SF – Socialistiske Folkeparti

Å. Alternativet

VF4: C og R

C. Det Konservative Folkeparti

R. Fusion Randers